Ignalinos atominė elektrinė: Linas Baužys apie 100 metų trukmės projektą | Blind spot #14

Ignalinos atominė elektrinė jau penkiolika metų nebegamina elektros. Tačiau tai nereiškia, kad ji prarado reikšmę – priešingai. Šiandien čia vykdomas vienas sudėtingiausių infrastruktūrinių projektų Europoje, kurio vertė neapsiriboja vien Lietuva. Tai unikali žinių, technologijų ir procesų platforma, kurios stebėti ir mokytis atvyksta įvairių šalių atstovai.

Tokią situaciją Lietuva jau yra patyrusi – kai pastatė suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą. Būtent per šį projektą Lietuvos ekspertai įgijo kompetencijų, kurias dabar sėkmingai eksportuoja: projektuoja, konsultuoja, vadovauja analogiškiems projektams visame pasaulyje.

Ignalinos AE atvejis – analogiškas. Tai ne tik elektrinės uždarymo projektas. Tai – šimtametis ciklas, kuris apima sudėtingų inžinerinių sprendimų kūrimą, ilgalaikę branduolinių atliekų saugojimo infrastruktūrą, technologinę robotiką ir teisinių-reglamentinių precedentų formavimą.

„Mes pirmieji pasaulyje darom tokio tipo reaktorių išmontavimą“, – sako IAE vadovas Linas Baužys.

Pasak Baužio, panašių reaktorių Europoje nėra daug. Dėl to Ignalina tampa natūraliu mokymosi centru šalims, kurios vis dar turi sovietinį branduolinį paveldą, bet neturi aiškaus plano, kaip jį tvarkyti.

Ignalinos atominė elektrinė – nuo branduolinio kuro iki giluminio atliekyno

IAE uždarymo ciklas prasidėjo dar 1974 m., kai buvo parengti pirmieji techniniai brėžiniai. Pabaiga numatoma tik šio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje. Iki tol Lietuva turės ne tik išmontuoti du reaktorius, bet ir pastatyti:

  • kelias saugyklas skirtingo aktyvumo radioaktyvioms atliekoms,
  • infrastruktūrą grafitui ir kitiems itin pavojingiems komponentams,
  • giluminį atliekyną, kuris taps vieninteliu tokio tipo objektu Baltijos regione.

Šiandien atlikta maždaug 45 proc. visų darbų. Sunkiausia dalis dar priešakyje – reaktorių šerdžių išmontavimas, kurį galės atlikti tik robotizuotos sistemos. Lietuva neturi jokių projektinių pavyzdžių, todėl visa metodika turi būti sukurta vietoje.

„Jeigu kažką kažkada kažkas virino – ten tikrai negalima žmonėms vaikščioti. Bus daroma visiškai robotų pagalba.“

Šiuo metu didelė dalis IAE veiklų yra susijusios su naujų pastatų statyba, o ne griovimu. Nors galutinis tikslas – uždaryti elektrinę, iš tikrųjų tai reiškia visos naujos sistemos kūrimą, kuri veiks šimtmečius.

Atominės energetikos grįžimas: ar Lietuva pasiruošusi?

Ignalinos projektas vyksta tuo metu, kai pasaulyje stebimas branduolinės energetikos sugrįžimas. Šiuo metu:

  • Kinija vienu metu stato daugiau kaip 20 reaktorių,
  • Indija – 8,
  • JaponijaPrancūzijaRumunijaLenkija planuoja ar pradeda mažųjų modulių reaktorių (SMR) projektus.

Šis vadinamasis atominės energetikos renesansas vyksta dėl kelių priežasčių: klimato kaitos tikslų, energetinio saugumo, didėjančio elektros poreikio. Vien dirbtinio intelekto ir duomenų centrų augimas per artimiausią dešimtmetį padvigubins elektros suvartojimą – nuo 1,5 % iki 3 % visos pasaulinės elektros energijos.

Tuo metu Lietuva, nors ir nedidelė, turi tai, ko neturi daugelis kitų:

  • patirtį uždarant reaktorius,
  • veikiančią reguliavimo sistemą,
  • suformuotą infrastruktūrą galimiems naujiems projektams.
Eksportuojamos žinios ir ilgalaikis poveikis

Lietuva turi šansą pakartoti SGD sėkmės istoriją branduolinės energetikos srityje. Eksportuoti galima ne tik elektrą, bet ir:

  • metodiką, kaip saugiai išmontuoti reaktorių,
  • know-how apie giluminių atliekynų projektavimą,
  • vadybos modelius, kaip valdyti šimtmečio trukmės projektus.

„Tai yra megaprojektas. Dirbu projekte, kurį užbaigs kiti – bet tai didžiausia motyvacija.“

Panašiai kaip SGD terminalo komanda šiandien dirba pasaulyje, taip ir IAE ekspertai gali tapti regioninio lygio žinių centru. Žvelgiant į tai, kokią reputaciją Lietuva įgijo dėl savo infrastruktūrinių projektų – tai visiškai realu.

Ignalina šiandien – ne simbolis to, kas buvo. Ji – bazė tam, kas dar tik bus. Jei Europa rimtai žiūri į branduolinę ateitį, Ignalinos atominė elektrinė gali tapti vienu reikšmingiausių branduolinės transformacijos centrų.

***

  • Svečias: Linas Baužys, Ignalinos atominės elektrinės generalinis direktorius.
  • Artūras Jonkus – komunikacijos ekspertas, turintis daugiau nei 30 metų patirtį viešųjų reikalų, diplomatijos ir komunikacijos srityse. Komunikacijos agentūros „Salve Agency“ vadovas.

Apie tinklalaidę: Ar tai, kas patenka už žiniasklaidos dėmesio, nėra svarbu? Kodėl kai kurie svarbūs įvykiai ir reiškiniai lieka šešėlyje? „Blind spot“ (arba Akloji zona) – tai tinklalaidė apie visuomenėje mažiau pastebimus ir aptariamus dalykus bei reiškinius. Diskutuojame apie žiniasklaidos ir komunikacijos įtaką verslui, politikai, tarptautiniams santykiams ir visuomenei. Kiekvienoje laidoje – įžvalgos, analizės ir pašnekovai, padedantys atrasti svarbius, bet mažai dėmesio sulaukusius įvykius.

Sekite mus ir nepraleiskite naujų epizodų!

Klausykitės ir kitose platformose: